Srpske Banje razviti po ugledu na Madjarske Banje
2010-05-20
VRNJACKA BANJA - Srbija ima ogromne potencijale za razvoj banjskog turizma, ali trebala bi da sledi iskustvo Mađarske , kaže Albel Andor.Predstavnik klastera zdravstvenog turizma južne Mađarske je na kongresu banja u Vrnjackoj Banji ukazao da Mađarska svoje banje uglavnom nije privatizovala.
"Najveći broj njih je u vlasništvu lokalnih samouprava a jedan deo u vlasništvu države. To se pokazalo kao dobro rešenje jer je lokalna samouprava dobar i siguran gazda koji brine o razvoju banja", ukazao je on.
Andor je rekao i da država mora da učestvuje u delu troškova lečenja korisnika usluga u banjama, jer najveći broj starih i bolesnih to ne mogu sami.
On je takođe naveo i primer kako lokalna samouprava dobro gazduje banjama na primeru grada Kečkemeta, čiji stanovnici su svojim sredstvima odmah počeli izgradnju akva-parka čim je "Mercedes" najavio investiciju u tom gradu.
Direktor Turističke organizacije Mađarske Peter Buljaš rekao je da je banjama potrebna specijalizacija da bi se razgraničilo lečenje od rekreativnog turizma.
Tako sada u Mađarskim banjama postoji ukupno 56 hotela koji su namenjeni za lečenje i 85 hotela za velnes turizam, namenjenih zdravim gostima.
Hoteli za lečenje raspolažu sa 14 000 kreveta a velnes hoteli sa 9.000. Tri četvrtine velnes usluga koriste domaci turisti, dok usluge lečenja koristi 50 posto inostranih gostiju. Od ukupnih noćenja ostvarenih u mađarskom turizmu jedna četvrtina se realizuje u banjama, ukazao je on, dodajući da se za mnoge programe razvoja koriste sredstva iz fondova Evropske Unije.